تبلیغات
پرشین سرخ - آموزش شبکه(Network)
پرشین سرخ
از همه جا از همه رنگ

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

آموزش شبکه(Network)

مقدمه

راه اندازى، كنترل و نگهدارى شبكه شاید یكى از مشكلترین و دشوارترین بخشهاى كارى یك Administrator یا مسئول سایت باشد. چون مشكلات و عیوب ناشى از سخت افزارهاى یك شبكه ،با مشكلات و عیوب ناشى از برنامه هاى نرم افزارى شبكه ادغام شده واگر به فرض در هنگام تنظیم شبکه مشکلی به وجود آید ،وقت زیادی تلف خواهد گردید تا بفهمیم مشكل از ناحیه سخت افزارى است یا نرم افزارى.
لذا بر آن شدم یك تایپک بسیار ساده و روان در رابطه با شبكه (سخت افزارى و نرم افزارى) در حدى كه مورد نیاز کاربران، جهت رفع مشكلات آنها باشد، بنویسم. قابل ذكر است كه بنده در حد دانسته ها و اطلاعات خود، آنچه را كه مىدانم مخلصانه در اختیار دیگر عزیزان قرار مىدهم، تا شاید گشایش بابى نوین در جهت پیشرفت و ترقى آنهایى كه كمتر با اینگونه برنامه ها آشنا هستند گردیده و به قولى ما فقط استارت كار را مىزنیم و انشاءا... شما هزار مرتبه بهتر و فنی تر از ما خواهید شد.
این مقاله شامل چهار بخش است:
 • معرفی شبكه، كارت شبكه و راه اندازى و نگهدارى شبكه از لحاظ سخت افزارى
 • تنظیم و كنترل برنامه Network Neighborhood
 • استفاده از شبكه و عمل Sharing
 • نصب و تنظیم برنامهWingate ، جهت اتصال شبكه به سرور(Server) و اینترنت.

معرفی كارت شبكه، و راه اندازى و نگهدارى شبكه از لحاظ سخت افزارى

كارت شبكه یا LAN Card

كامپیوترها جهت اتصال به هم و استفاده از برنامه هاى هم و اشتراك برنامه ها از نظر سخت افزارى احتیاج به كارت شبكه یا LAN Card دارند. كه بطور معمول در بازاردو نوع کارت معمول می باشد. یک قسم آنها کارتهاِی 10 در 10 بوده و قسم دیگر کارتهای 10 در 100 میباشند. جهت كنترل اتصال درست كارت شبكه به كامپیوتر مىتوانید روى آیكون My Computer كلیك راست نموده و ازقسمت Properties پوشه Device manager را انتخاب نمایید. در بین ابزارهاى نصب شده طبق شكل باید در قسمت Network adapters ،نام ومشخصات كارت شبكه شما وجود داشته باشد.
اگر در این بخش علامت سوال یا تعجب به شكل زرد رنگ وجود داشته باشد نشان مىدهد كه راه انداز (Driver ) كارت شبكه شما ناقص بوده و درست نصب نشده است و بایستى طبق روشهاى Hardware settings آنرا برداشته(Remove) و با Refresh ، یا از قسمت Add new hardware در بخش كنترل پنل ( Control panel ) درایور یا راه انداز مناسب و صحیح آنرا نصب نمایید. (براى مشاهده جزئییات نصب یك سخت افزار در صورت لزوم به جزوه آموزش نصب و راه اندازى ویندوز و تنظیمات كامپیوتر از همین سرى جزوات مراجعه نمایید.)
توجه نمایید كه بعد از نصب كارت شبكه، آیكون Network Neighborhood در روى میز كار (Desktop ) مشاهده خواهد شد كه بعدا" به توضیح تنظیم آن خواهیم پرداخت.
از آنجاییکه ما معمولا" دو نوع شبکه BNC و HUB را مورد استفاده قرار می دهیم بر روی اکثر کارتها جهت اتصال هر دو نوع رابط وجود دارد.

 1. شبکه BNC
 2. شبكه Hub


شبكه سرى یا BNC

در شبکه BNC کامپیوترها بطور سری به هم متصل می شوند و در صورتی که شبکه و سیمهای ارتباطی یک کامپیوتر خراب شود باعث از کار افتادن بقیه شبکه نیز خواهد گردید. رابط BNC که به شکل یک استوانه مِباشد دارای دو برآمدگِی مِی باشد.( مانند شکل)
در ابتدا و انتهای سیمهای رابط این نوع شبکه یك عدد رابط به نام به نام BNC پرچ شده است که جهت اتصال به سیمها و کامپیوترهای دیگر در سر هر کدام از آنها یک عدد T-Connector قرار می دهند همانطور که در شکل مشاهده می نمایید در سر تی ها برآمدگی و ی شکافها و فرورفتگیهاِی جهت برقرار اتصال با هم وجود دارد و شما بایست بطور دقیق هنگام اتصال دو قسمت به هم ، شکافها یا فرورفتگی ها را با برآمدگیهای قطعه مقابل چفت نمود و با یک بار چرخش آنرا قفل نمایید تا سفت شود.
در اینگونه شبکه در ابتدا و انتهای کلیه کامپیوتر ( کامپیوتر اول و آخر) با دو عدد Terminator بایستی بسته شوند.


تذکر:


اِینگونه سیم کشی تا حدود نسبتا" زیادی از نظر هزینه به صرفه بوده و ارزان می باشد ولی کنترل ، نگهداری آن بسیار مشکل بوده و بایستی همواره احتیاط را پیشه خود نمود. بسیار دیده شده که این سیمها و رابطها از مناره ها شکسته و قطع می گردند لذا می توانید قسمتهای انتهاِیی را باچسپ محکم و یا سیم محک نمایید تا شکسته و قطع نشود.


Troubleshooting یا رفع اشكالات جزئی:


گاهى در شبكه مشكلاتى پیش مىآید كه شاید با كمى تامل و دقت قابل رفع باشد. اگر شبكه یا كامپیوترى از شبكه قطع باشد و بعد از كنترل موارد لازم، در شبكه مطمئن شدید كه از لحاظ برنامه و نرم افزار مشكلى ندارید مى توانید كنترلهاى زیر انجام دهید:
تریمیناتورهاى دو سر شبكه را چك و كنترل نمایید و مطمئن شوید که مشكلى نداشته و محكم متصل باشند.
تیكانكترها متصل بوده و هیچ سیمی قطع نباشد.
معمولا" بر اثر كشیدگى سیمها پرچ سر سیمها جدا مىشود در صورت مشاهده و شك ، یك سیم سالم را با آن تعویض كنید.
تریمیناتور انتهایی دستگاه آخرى را باز نموده و به دستگاه دومى وصل كرده و با رفع اشكال و اتصال دو دستگاه اولى ، سپس دستگاه سومى و الی آخر مشكل را( كه مى تواند حاصل از سیم، تىكانكتر و یا ترمیناتور باشد ) یافته و رفع نموده و در صورت لزوم قطعه مربوطه را تعویض نمایید.
جهت تست سالم بودن سیمها در صورت لزوم مىتوانید علاوه بر تست آنها مابین دو دستگاه سالم از اهم متر نیز استفاده نمایید.


شبكه Hub

اماٌ یکی از مطمئن ترین و بهترین سیستم شبکه بندی ، شبکه Hub می باشد. در اینگونه شبکه از طریق سیمهای رابط به یک Hub متصل می شوند. در این سیستم بر عکس شبکه BNC اگر کامپیوتری قطع شود فقط آن قطع بوده و بقیه سیسیتم مختل نشده و شبکه برقرار است. رابط اینگونه شبکه ها سیمهایی است که به سر آنها یک عدد ِArj 45 پرچ گردیده است که با رنگهای خاصِی جهت گرفتن و فرستادن اطلاعات مشخص شده است.
این رابطها به کارت شبکه کامپیوتر وصل بوده و طرف دیگر آنها به سوکتهای دیواری ( Facepalte ) متصل می شوند.
در روی این دستگاه فعالیت دستگاها با چراغهای چشمک زن مشخص می شود و در صورت عدم فعالیت مِی توان از عدم اتصال آن آگاهی پیدا نمود و در جهت رفع عیب آن بر آمد.
Troubleshooting یا رفع اشكالات جزئی:

اگر در اینگونه شبكه نیز مشكلی پیش آید كنترل موارد زیر توصیه مىشود.
الف) مطمئن باشید دستگاه هاب Hub ، روشن بوده و سوكتهاى سیمهاى متصل شده محكم باشند و لق نباشند.
ب) جایگاه سوكت سیمهاى قطع شده را با جایگاه سیمهاى اتصالى سالم در روى هاب جابجا نموده و نتیجه را مشاهده نمایید.
ت) كنترل سالم بودن سیمها و سوكت سر آنها.
ث) كنترل سالم بودن سوكتهاى اتصالى.

تنظیم و كنترل برنامه Network Neighborhood

همانطور كه در بالا بیان شد بعد از نصب كارت شبكه آیكون تنظیمات آن در درون Control panel یا همچنین میز كار یا Desktop جهت تنظیمات قابل مشاهده است.
جهت تنظیم شبكه كافى است شما روى آیكون Network Neighborhood كلیك راست نموده و گزینه Properties را انتخاب نمایید.
قبل از شروع كار و تنظیمات لازم مىدانم شما را كمى با این پنجره و مشخصات آن آشنا نمایم.
همانطور كه طبق شكل مىبینید درون این پنجره پوشه های(Tab)، گوناگونى وجود دارد و مهمترین آنها قسمت Configurations ، یا پیكربندى شبكه و بخش Identification، یا مشخصات و شناسایى كامپیوتر مىباشد.
در بخش Configuration یا پیكربندىمعمولا گزینه هایى جهت بكار گیرى clients ( ) ، adapters ( )، protocols ( ) و services ( ) وجود دارد.
Clients : نرم افزارهاى Clients شما را قادر مىسازد كه پرینترها و فایلهاى مشترك ( Shared ) را در كامپیوترهاى دیگر مشاهده و استفاده نمایید.
Adapters : یك adapter، یك وسیله سخت افزارى است كه از نظر فیزیكى مشخص میكند كامپیوتر شما به شبكه متصل است.
Protocol : نشانگر یك زبان مشترك است كه كامپیوترها جهت ارتباط با یكدیگر از شبكه نیاز دارند. ( كامپیوترها باید از یك زبان مشترك Tcp/Ip جهت ارتباط با یكدیگر استفاده نمایند.)
Services : بعضى از سرویسها شما را قادر مىسازند كه شما بتوانید فایلها و پرینترهاى خود را با دیگران در شبكه مشترك (Share ) نمایید و سرویسهاى دیگرىجهت گرفتن پشتیبان اتوماتیك از سیستم( Automatic system backup )،تنظیمات و ثبت از راه دور (Remote Registory ) و عامل كنترل و مشاهده شبكه ( Network Monitor Agent ) و جود دارند.

در زیر این گزینه ها سه دكمه Add ، Remove و Properties وجود دارد كه با كلیك روى دكمه Add پنجره اى باز مىشود كه شما می توانید در صورت نیاز از آن (client, adapter, protocol, services ) مورد نیاز خود را اضافه نمایید.
ودر صورتى كه بخواهید گزینه اى را حذف نمایید آنرا انتخاب نموده و روى دكمه Remove كلیك نمایید. برنامه حذف خواهد گردید.
با انتخاب گزینه اى و كلیك روى دكمه Properties شما مشخصات و تنظیمات جزئى و بیشترى را در پنجره باز شده مشاهده خواهید نمود.

در بخش Primary Network Logon، شما مىتوانید با كلیك در مثلث پایین رو، نوع اتصال به شبكه را انتخاب نمایید. این بخش نشان مىدهد كه كدام شبكه اتصال شما را پشتیبانى خواهد نمود. بنابراین شما از آن شبكه استفاده نمایید. مثلا" اگر شما Windows Logon را انتخاب نمایید شما به ویندوز 98 متصل بوده و در صورتى كه شبكه شما قطع باشد شما هیچ پیامى بر این مبنى نخواهید داشت. ولى اگر گزینه Client for Microsoft network را انتخاب نموده باشید،هنگام ورود به ویندوز پنجره اى به شكل زیر از شما نام كاربر ( User Nanme ) و رمز ورود ( Password ) و احتمالا" Domain یا نام شبكه را از شما خواهد خواست و در صورتیكه شبكه شما دچار مشكل باشد، پیامهاى هشدار دهنده در این بخش مشاهده خواهید نمود.
در قسمت انتهایى این پنجره یك دكمه فشارى به نام File and Printers Sharing وجود دارد كه با كلیك روى آن پنجره دیگرى باز مىشود كه شما مىتوانید با كلیك درون جعبه هاى دو گزینه موجود،اجازه دهید دیگران از فایلها و پرینترهاى Share شده و مشترك شما استفاده نمایید.
در قسمت (Tab ) Identification یا مشخصات كامپیوتر شما سه كادر وجود دارد كه عبارتند از:
Computer Name : در جلو این كادر شما مىتوانید نام كامپیوتر خود را برای شناخته شدن در شبكه براى دیگران درج نمایید. ( حد اكثر 15 حرف و بدون فاصله باشد.)
Workgroup : نام گروه كامپیوترى است كه در ارتباط مىباشند و كامپیوترها باید هم جهت مشاهده و هم قرار گرفتن در یك گروه حتما" دارى یك workgroup مشترك باشند. (حتما"، رعایت حروف بزرگ و كوچك در این قسمت دقت شود و در اینجا هم بیش از 15 حرف و فاصله ممنوع است. بهتر است جهت راحتى كار اسمى مشخص و كوچك و با حروف بزرگ نوشته شومثلا": SAF )
Computer Description: در این بخش شما مىتوانید جهت مشخص شدن دقیق هر كامپیوتر توضیحات خاصى را درج نمایید كه اختیارى است. ودیگران را قادر مىسازد اطلاعات بیشترى را در رابطه با آن كامپیوتر در صورت لزوم مشاهد نمایند.

تنظیم شبكه:

همانطور كه گفتیم جهت تنظیم شبكه روى آیكون Network Neighborhood كلیك راست نموده و سپس گزینه Properties را انتخاب مىنماییم.
در پنجره باز شده دقت مىكنیم حتما" گزینه هاىمورد نیاز موجود باشند از جمله:

 • Client for Microsoft network
  Dial-up Adapter
  Tcp/Ip
  File and printer sharing for Microsoft Network
و درصورتى كه یكى از آنها نبود به روشى كه گفته شد با كلیك بر دكمهAdd آنرا انتخاب و اضافه مىنماییم. مثلا" براى اضافه نمودن پروتكل Tcp/Ip روى دكمه Add كلیك كرده و از پنجره باز شده گزینه Protocol را انتخاب مىنماییم و سپس در سمت راست آن پنجره دكمه Add موجود را كلیك مىكنیم. پنجره اى باز مىشود كه دو قسمت مىباشد،
دربخش Manufactures نوع سازنده مثلا" Microsoft را انتخاب مىكنیم و در بخش Network protocols پروتكل مورد نیاز مثلا" Tcp/Ip را انتخاب مىنماییم. براى افزودن File and printer sharing for Microsoft Network روى دكمه File and Printers Sharing واقع در پایین پنجره Configuration كلیك نموده و در كادر جعبه اى گزینه ها كلیك كرده و انتخاب مىنماییم.
بعد از تنظیم و كنترل Configuration در قسمت Identification كلیك نموده و یك اسم به كامپیوتر خود جهت شناسایى راحت دیگران در شبكه در قسمت نام كامپیوتر ( Computer Name ) مىدهیم و در بخش گروه كارى ( workgroup ) با دقت نام گروه كارى را مثلا" SAF را كه براى تمامى كامپیوترها یكسان و شبیه است را نوشته و در صورت نیاز در بخش Computer Description توضیحى در زمینه آن كامپیوتر مىنویسیم كه لزومى نیست.
بعد از اتمام تنظیمات اگر روى دكمه Ok كلیك نمایید، پنجره شروع به فعالیت نموده و نسبت به تنظیم و نصب برنامه هاى تنظیمى اقدام مىكند و احتمالا" سىدى ویندوز و یا درایوار یا راه انداز كارت شبكه را از شما خواهد خواست كه با هدایت آن به مسیر مربوطه و نصب موارد خواسته شده كامپیوتر مجددا" راه اندازى (Restart ) شده و بالا خواهد آمد و درصورتى كه گزینه Client for Microsoft network را در پنجره Configuration در بخش Primary Network Logon انتخاب نموده باشید،كامپیوتر هنگام بالا آمدن پنجره ورودى كاربر را بالا خواهد آورد و شما با نوشتن نام كاربر و رمز ورود مىتوانید وارد شبكه شوید. دقت شود كه مىتوانید در صورت عدم نیاز رمز ورودى را براى راحتى همه خالى گذاشته و شماره كامپیوتر را به عنوان نام كاربر نوشته و دكمه Ok را كلیك نمایید.
تذكر:
مشاهده مىشود بعضی از كاربران بدون زدن دكمه Ok و یا Enter با زدن دكمه Cancel یا دكمه Escape وارد كامپیوتر مىشوند كه در اینصورت قادر نخواهند بود از شبكه استفاده نمایند. شما برای اطمینان از اینكه كاربر درست وارد شبكه گردیده است،اگر در قسمت Start كلیك نموده و در بخش Log off نام كاربر را ببینید، مطمئن مىشوید كاربر وارد شبكه گردیده و مىتوانید از آن استفاده نمایید. ولى اگر در آن قسمت چیزى نبود نشان میدهد كه كاربر با زدن دكمه كنسل(Cancel) وارد شبكه نگریدیده است.


استفاده از شبكه و عمل Sharing

اگر شبكه یك سایت درست راه اندازىشده باشد و مشكلى نباشد، هنگامیكه شما دو بار روى آیكون Network Neighborhood كلیك مىنمایید قادر خواهید بود كامپیوترهاى موجود را در گروه كارى خود Workgroup را مشاهده نمایید و با كلیك روى كامپیوتر مورد نظر وارد آن شده و از برنامه هاى مشترك آن (Shared ) استفاده نمایید.
توجه: حتما" كامپیوتر مورد نظر نیز روشن باشد و ضمنا" برنامه ای را share كرده باشد.


چگونه مىشود برنامه اى را share نمود كه دیگران نیز به آن از كامپیوتر ما دسترسى داشته باشند؟

نكته مهم: فقط درایوها ( floppy A;c:و d:; Cd-rom) ، سىدى و پوشه ها قابل اشتراك هستند ودر صورتى كه بخواهیم فایل یا سندى را share نماییم، حتما" ابتدا آنرا در پوشه اى قرار دهیم.
براى عمل Sharing روى درایو و یا پوشه مورد نظر كلیك راست نموده و گزینه Sharing را انتخاب مىكنیم. پنجره اى باز مىشود كه درقسمت دكمه رادیویى Shared as كلیك مىنماییم.
مىتوانیم در بخش Comment نام یا توضیح خاصى جهت اطلاع افرادى كه آن پوشه را مىبینند بنویسیم. (مثلا" CD-Rom ). و با زدن دكمه Ok، پوشه یا درایو ما به شكل یك دست خواهد شد كه نشان مىدهد این پوشه ما مشترك قرار داده شده است. و در صورتى كه مجددا" بخواهیم آنرا از حالت اشتراك دربیاوریم تا كامپیوترهاى دیگر به آن دسترسى نداشته باشند، كافى است مجددا" روى آن كلیك راست نموده و گزینه Not Shared را انتخاب نماییم. با زدن Ok از حالت اشتراك در آمده وشکل دست نیزاز روی آیکون Share شده، پاك خواهد شد.

در پنجره باز شده shared سه گزینه در بخش پایین، وجود دارد كه بطور پیش فرض همیشه گزینه Read only یا فقط خواندنى فعال است. وبه كاربرى كه از فایل مشترك استفاده مىكند، فقط اجازه مىدهد آنرا دیده، در صورت لزوم براى خود كپى نمایید ولى حق ویرایش، حذف و یا تغییراتى در آنرا ندارد.
امًا اگر گزینه Full و یا Depended on the password ،را انتخاب نماییم و در جلوى كادر آنها پسووردى درج كنیم و به كاربر كامپیوتر دیگر دهیم. او قادر خواهد بود با دادن رمز درخواستى تغییرات مورد لزوم را نیز بر روى آن وارد نمایید، لذا دقت كنید در صورت عدم نیاز همیشه از گزینه Read only استفاده نمایید.
چند تذكر:


 • اگر سىدى رام خود را Share نمایید مىتوانیید از كامپیوترهاى دیگر از آن استفاده نمایید و برنامه هاى موجود در آنرا در كامپیوترهاى دیگر كپى نموده و یا نصب كرده استفاده نمایید ولى اگر برنامه اى را نصب نمایید كه احتیاج به سی دى داشته باشد باید همواره كامپیوتر مورد مشترك روشن بوده و آماده دادن اطلاعات باشد. ( توجه شود كه سىدى های اجرایی كه احتیاج به سىدى دارند را باید در سىدى رام هر دستگاه جداگانه گذاشته و اجرا نمایید و نمىتوانید از چند دستگاه به اجراى آن در یك سیستمم اقدام نمایید.)
 • اگر از كامپیوترى برنامه اى سنگین و طولا نى را براى كامپیوترهاى مختلف مىخواهید كپى نمایید چون این عمل كار آن كامپیوتر را بسیار كند مىكند دریك لحظه اجازه دهید 1 یا 2 دستگاه این عمل را انجام دهد. و سپس میتوانید جهت سرعت دادن به كار از آن 2 دستگاه نیز جهت اشتراك گذارى استفاده نمایید و سرعت كار را افزایش دهید.
  مواظب باشید در وسط عمل كپی و یا نصب ،كسی كامپیوتر مشترك دهنده فایل را خاموش ننماید.
 • در هنگام بستن كامپیوتر اگر پیامى بدین مضموم :
  There are one(2,3,..) users using your computer.
  ظاهر شود، نشان مىدهد كه یك یا چند كامپیوتر دیگر دارند از برنامه هاى کامپیوتر شما استفاده مىنمایند، لذا منتظر و یا مطمئن شوید كه دیگر به كامپیوتر شما متصل نبوده و كارى ندارند و سپس اقدام به خاموش نمودن سیستم نمایید.

بررسى سایر گزینه هاى Network neighborhood

اگر روى آیكون شبكه یا Network neighborhood كلیك راست نمایید گزینه هاى دیگرى را علاوه بر Properties مشاهده خواهید نمود:

نصب و تنظیم برنامه Wingate جهت اتصال شبكه به سرور و اینترنت

از آنجایی كه استفاده از ویندوز NT و یا ویندوز 2000 Advanced Server جهت اتصال نرم افزارى شبكه و نگهدارى و كنترل آن براى خیلى از سایتها مشكل مىباشد، توصیه مى شود از برنامه ساده Wingate كه یك برنامه بسیار قوى و ساده مىباشد جهت انجام این امور استفاده نمایید. این برنامه كه قفل شكسته آن نیز در بازار در درون سىدى ها وجود دارد مىتوانید از اینترنت نیز آنرا download نمایید.
تذكر مهم:
این برنامه فقط روى سرور سایت نصب خواهد گردید و بطور اتوماتیك به دستگاههاى كه در یك گروه كارى قرار دارند و به این سرور متصل هستند یك IP آدرس خواهد داد و هیج احتیاجى نیست به دستگاهها بطور دستى آیپى آدرس دهیم.
نكته: این برنامه علاوه بر ویندوز 98 قابل نصب بر روى ویندوز 2000 و NT نیز مىباشد و تمامى مراحل تنظیم آن یكسان و شبیه بوده و فقط دقت شود كه برنامه Wingate قابل نصب مخصوص NT را باید اجرا نمایید (wgntsetup) نه ویندوز 98 (wg9xsetup) .
 1. مراحل تنظیم سرور قبل از نصب
 2. مراحل نصب برنامهWingate
 3. مراحل تنظیم Wingate
 4. نحوه تنظیم دستگاههاى موجود در شبكه جهت اتصال به شبكه
 5. نحوه استفاده از برنامه Wingate براى كنترل شبكه
مراحل تنظیم سرور قبل از نصب

قبل از نصب Wingate باید شما فقط سرور خود را به نحوى كه گفته مىشود آماده نمایید.
ابتدا روى آیكون Network Neighborhood كلیك راست نموده و گزینه Properties را انتخاب نمایید. ( نحوه تنظیم كردن شبكه و این بخش قبلا" بطور كامل بیان گردیده است.) در پنجره Configuration گزینه TCP/IP را انتخاب نمایید و سپس روى دكمه Properties كلیك نمایید تا پنجره اى به شكل زیر باز گردد.
در همه كامپیوترها به پیش فرض روى قسمت Obtain an IP address automaticaly تیك خورده و فعال است. ( این گزینه قادر مىسازد كامپیوتر از سرور به طور اتوماتیك Ip address بگیرد.) شما در سرور بایستى گزینه پایینى آن یعنى Specify an Ip address را كلیك نموده و آنرا فعال سازید. بعد از فعال نمودن ،كادرهاى پایین آن جهت درج آدرس فعال خواهند گردیید و شما قادر خواهید بود یك آدرس به سرور خود دهید و سپس بعد از نصب Wingate بقیه دستگاهها بطور تصادفی (Random )، یك آدرس از سرور خواهند گرفت.
در قسمت Ip address یك آدرس معتبر مثلا" 10.0.0.1 را نوشته و در بخش Subnet Mask نیز عددهاى 0255.0.0. را درج نمایید و سپس دكمه Ok را كلیك كرده وكامپیوتر را مجددا" راه اندازى نمایید.
بعد از نصب Wingate ، دستگاهها Ip آدرسهایى مثل 10.0.0.2 و 10.0.0.3 و الى آخر را به طور اتوماتیك خواهند گرفت.

مراحل نصب برنامهWingate

بعد از تنظیم سرور سراغ برنامه Wingate رفته ابتدا شماره سریال نامبر (Key ) مثلا" در اینجا f040d1f6970300d197276e13 را یادداشت یا كپى نموده و سپس برنامه نصب آنرا اجرا مىنمایید ( براى ویندوز 98 wg9xsetup و جهت ویندوز 2000 و یا NT از این wgntsetup استفاده نمایید.)
بعد از اجرا ابتد پنجره توافقنامه یا قرارداد نامه مىآید.
كه با كلیك روى گزینه I agree موافقت خود را اعلام مىكنید و وارد پنجره بعدى مىشوید كه گزینه ( این دستگاه را به عنوان سرور Wingate شناسایى و تنظیم نمایید Configure this machine as a wingate server ) انتخاب شده و دكمه Next را كلیك نمایید.
سپس مجددا" پنجره دیگرى كه هشدار مىدهد این برنامه مخصوص ویندوز 95 و 98 مىباشد ظاهر مىشود
و شما با كلیك دكمه Next وارد پنچره License Info خواهید گردید. در این پنجره حتما" گزینه اول Install or Upgrade your Wingate ( Enter your key below) را انتخاب نموده و در كادرهاى پایین كه فعال مىشوند مشخصات را درج نمایید. مثلا" در بخش License Name كلمه schoolnet و در بخش License Key همان كدى كه قبلا" كپى نموده اید مثلا" f040d1f6970300d197276e13 وارد نمایید و سپس دكمه Next را كلیك كنید.
تذكر:
گزینه دوم ( Evaluate wingate home.Standard or Pro(free for 30 day trial) ) اگر انتخاب نمایید احتیاجى به سریال ندارید ولى برنامه شما فقط یك ماه كار خواهد نمود و بطور آزمایشى نصب میشود و گزینه سوم( Purchase Wingate now (online) )جهت خرید مستقیم برنامه از اینترنت مىباشد.
بعد از زدن دكمه Next پنجره انتخاب مسیر نصب برنامه خواهد آمد كه تمایل داسته باشید میتوانید آنرا در صورت لزوم تغییر دهید و گرنه دكمه Next را كلیك نمایید.
بعد از آن پنجره زیر كه در آن دو گزینه وجود دارد. اولین گزینه یا Express setup (recommended) كه تنظیمات پیش فرض خود برنامه را نصب مىكند و گزینه دوم یا Custom setup اجازه مىدهد شما خودتان آنرا تنظیم و انتخاب نمایید.
شما بهتر است گزینه دوم را انتخاب نموده و از پنجره باز شده چك مارك گزینه هاى 3و5و6و7 را غیر فعال سازید.( بجز’ Http, Ftp, Telnet )
سپس با زدن دكمه Next وارد پنجره تنظیم نامه هاى SMTP از طریق Wingate مىباشد كه نیازى نیست و آنرا خالى گذاشته و روى دكمه Next كلیك نمایید.
پنجره بعدى نیز براى NEWS بوده و احتیاجى نیست آنرا خالى گذاشته و روى دكمه Next كلیك نمایید.
در پنجره WWW Cache Settings اجازه مىدهد برنامه هاى اینترنت در cache دستگاه ذخیره شده و دستگاههاى دیگر هنگام كار در اینترنت از این cache استفاده نمایین لذا سرعت كار آنها بالا رود. شما مى توانید در صورت لزوم مقدار كش را از پیش فرض 50 مگا بایت تغییر داده و بیشتر و یا كمتر نمایی. ( در صورت داشتن فضاى اضافى در سرور 350 مگا بایت سفارش مىشود.)
.و سپس با زدن دكمه هاى Next اجازه دهید برنامه نصب شود. بعد از اتمام نصب برنامه كامپیوتر اقدام به راه اندازى مجدد خواهد نمود.


مراحل تنظیم Wingate


بعد از راه اندازى مجدد و بالا آمدن دستگاه، آیكون برنامه wingate درسمت راست نوار وظیفه پدیدار خواهد شد. كافى است دو بار روى آن كلیك راست نمایید پنجره ورودى باز خواهد شد وشما براى اولین بار بدون وارد نمودن رمزى روى ok كلیك نمایید.
پیامى مبنى بر اینكه باید حتما" یك رمز ورود وارد نمایید مىآید،
در پنجره باز شده در بخش Old password چیزى ننوشته و خالى بگذارید و یك رمز كه بتوانید به خاطر بیاورید را در زیر آن یعنى New password و همچنین مجددا" همان را در كادرConfirm new password وارد نمایید و با زدن دكمه Ok وارد برنامه شوید.
پنجره Wingate بطور پیش فرض به دو پنجره یا ناحیه تقسیم شده و در زیر هر بخش سه گزینه جهت تنظیم وجود دارد.
در سمت چپ كه سه گزینه System , Services , Users قرار دارد Services را انتخاب نموده و كلیك نمایید
از بین سرویسها شما گزینه WWW proxy server و همچنین Ftp Proxy Server را بایستى انتخاب و تنظیم نمایید. جهت این كار روى آنها به نوبت دابل كلیك نموده و درسمت راست در پنجره باز شده روى بخش Connection كلیك نموده و گزینه Trough cascaded proxy server را انتخاب نموده و آدرس proxy و port خط اینترنت خود را ( در صورتى كه پراكسى داشته باشد مانند شبكه مدارس ) در كادر مربوطه درج مىكنیم. ( مثلا" براى مدارس ما proxy.schoolnet.ir 3128 ) و سپس روى دكمه Save در بالاى پنجره اصلى كلیك مىكنیم. و از پنجره خارج مىشویم.
بعد از ذخیره و تنظیم نمودن Wingate دقت شود كه اكنون باید روى آیكون Internet Explorer خود بایستى كلیك راست نموده و گزینه Properties را انتخاب نمایید
و از آنجا گزینه Connection را انتخاب نمایید.
و سپس در بخش Lan Setting كلیك نموده و گزینه use a proxy server را انتخاب نموده و در آنجا آدرس IP address سرور را یعنى 10.0.0.1 را نوشته و در قسمت port عدد 80 را درج نمایید. و دكمه Ok را كلیك نموده خارج شوید.
حال وقتى كه دستگاه شما به اینترنت وصل مىشود برنامه اینترنت كامپیوتر شما از طریق Wingate آنرا دریافت خواهد نمود و بعدا" یاد خواهید گرفت كه از طریق برنامه Wingate شما قادرید :اربرها را كنتر نموده و فعالیت آنها را زیر نظر داشته و در صورت لزوم حتى مىتوانیید بر روى بعضى از سایتها محدویت گذاشته و آنرا غیر قابل دسترسى نمایید.

نحوه تنظیم دستگاههاى موجود در شبكه جهت اتصال به شبكه

اگر تنظیمات Network Neighborhood كه قبلا" گفته شد درست تنظیم گردیده باشد و Workgroup دستگاهها با سرور یكسان باشد بعد از نصب Wingate بر روى سرور كافى است دستگاههاى موجود در سایت را یك بار راه اندازى نماییم ، دستگاهها بطور اتوماتیك وار از سرور یك Ip address خواهند گرفت. فقط كافى است جهت اتصال به اینترنت روى آیكون اینترنت ( Internet Explorer ) هر دستگاه مانند سرور كلیك راست نموده و گزینه properties بخش Connection را انتخاب و در قسمت Lan settings گزینه use a proxy server را انتخاب و آدرس Ip سرور را مثلا" در مثال ما 10.0.0.1 را در آن قسمت و عدد 80 را در بخش Port درج نموده و OK را انتخاب نماییم.
حال اگر سرور به اینترنت وصل شود تماى دستگاههایى كه روى آن تنظیم شده اند و متصل مىباشند قادر خواهند بود از طریق شبكه به اینترنت وصل شوند.

تذكر:
همانطور كه قبلا" نیز گفتیم در بخش Tcp/Ip سایر دستگاهها به غیر از سرور كه بطور دستى آدرس دادیم بایستى گزینه پیش فرض Obtain an IP address انتخاب شده باقى بماند تا بتواند از سرور واز طریق برنامه Wingate یك آدرس دریافت نماید. براى انكه كنترل نمایید آیا این آدرس را گرفته است یا نه مىتوانید در كادر Run از قسمت Start كلیك كرده و با اجراى برنامه command آنرا چك نمایید.
در پنجره باز شده كافى است فرمان ipconfig را نوشته و دكمه Enter را بزیند.آدرس Ip دستگاه مشخص خواهد شد. اگر یك آدرس شبیه آدرس سرور مثلا" 10.0.0.4 را مشاهده نمایی متوجه مىشود كه این دستگاه از سرور یك آدرس گرفته و مىتوانید با نوشتن فرمان ping و آدرس سرور كاملا" به اتصال شبكه مطمئن شوید. یعنى هنگامیكه مثلا" فرمان زیر را مىنویسید ping 10.0.0.1 اگر سرور روشن باشد حتما" بایستى جواب یا Reply از آن به شما برسد.
نحوه استفاده از برنامه Wingate براى كنترل شبكه

اكنون در این بخش قص داریم كمى با كاركرد بعضى از برنامه هاى Wingate آشنا شویم. به همین خاطر كافى است روى آیكون Wingate بر روى نوار وظیف دو بر كلیك نموده و با نوشتن رمز ورود وارد برنامه شوید. همانطور كه گفتیم این پنچره به طور پیش فرض در دو طرف دو پنجره جداگانه كه هر كدام نیز شامل سه بخش مىباشد را باز مینماید.در سمت راست اگر روى Activity كلیك نمایید شما مىتوانید كاربرهاى متصل به شبكه را زیر نظر داشته و حتى مشاهده نمایید وارد كدام برنامه یا سایت مىشوند.
در بخش History شما مىتوانید فعالیتهاى كاربران خود را در تاریخهاى گذشته كنترل نمایید. ( چه ساعتی، كدام كاربر و كامپیوتر با كدام Ip آدرس وارد چه عملى انجام داده (وارد كدام سایت شده ) و چند لحظه طول كشیده و چقدر اطلاعات فرستاده یا گرفته است ) را به دقت مشاهده نمایید و با كلیك راست روى صفحه میتوانید آنرا حذف یا ذخیره نمایید.
در بخش System messages هشدارها و ایرادهاى موجود در شبكه و برنامه جهت اطللاع آورده مىشود.
اماً در سمت چپ همانطور كه دید در بخش Services شما از سرویسها و برنامه هاى Wingate مىتوانید استفاده ، برنامه ریزى و تنظیم نمایی مانند استفاده Wingate از پراكسى كه دید.
در بخش users شما در صورتى كه تمایل داشته باشید میتوانید گروه group و كاربر user تعریف نموده و مانند ویندوز 2000 عمل نمایید.
و در بخش System نیز شما تنظیمات برنامه و دستگاه را دارید و مىتوانید آنرا در صورت آشنایى كامل تنظیم نمایید.
تذكر:
با كلیك روى برنامه Help ( برنامه كمكى ) این برنامه میتوانید از قسمتها و برنامه هاى بیشتر سود بجویید و ما نیز در صورت امكان و حوصله در آینده نزدیك سعى مىكنیم آموزش كامل و پیشرفته آنرا تهیه و تنظیم نموده و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.
تذكر:
در صورتى كه احساس می كنید برنامه Wingate شما درست كار نمىكند و تنظیمات آن بهم ریخته و احتیاج دارید آنرا مجددا" نصب نمایید. حتما" قبل از uninstall روى آیكون آن در نوار وظیفه كلیك راست كرده و گزینه Exite را انتخاب نموده و آنرا از فعالیت خارج نموده سپس از قسمت program files با انتخاب گزینه Uninstall برنامه را حذف و سپس مجددا" نصب نمایید.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سعید

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟نویسندگان